У другій половині літа на ринки наших міст та сіл починають завозити перші кавуни. І так хочеться, незважаючи на ціну, відчути солодкий соковитий смак кавуна. Багато хто думає, що тільки невеликий кавун може бути солодким, а великий – лише водянистим. Інші вважають навпаки. Одні тиснуть кавуни до тріску, інші стукають по них. Але й ті й інші, прийшовши додому, часто розчаровуються у покупці.
То ж як правильно вибрати цю ягоду?
Від розміру самого кавуна не залежить, буде він солодким і соковитим, або водянистим і несмачним. Але спочатку уточнимо, які кавуни не варто купувати. Насамперед це найперші ягоди. Річ у тому, що задля отримання прибутку, баштанники йдуть на ряд хитрощів, щоб заробити більше. В першу чергу ранні кавуни, як правило, присмачені величезною кількістю мінеральних добрив. Саме це дозволяє швидко набрати товарні розміри. Потім такі кавуни зривають недозрілими. Це роблять із метою транспортування їх на великі відстані. А по дорозі та при зберіганні там, де кавуни продаватимуться, вони дозрівають. Звичайно, кавуни будуть усередині червоні, але от солодкими вони точно не будуть. Ягода просто не встигла набрати необхідну кількість цукру. До того ж, зазвичай, перші кавуни мають високий вміст нітратів. Але як визначити, напханий нітратами кавун чи ні?
Зробити це досить легко. І нітратний і гарний кавун будуть усередині червоні. Але напханий і вирощений на добривах матиме білі кісточки всередині. Друга особливість – прожилки. У гарного кавуна вони будуть білого кольору, а нітратного – жовтого. Далі варто звернути увагу на сам зріз кавуна. Якщо в ньому зустрічаються жовті грудки розміром приблизно 2-3 сантиметри, без сумніву, що перед вами плід хитрощів баштанників.
Є ще один експеримент. Візьміть шматочок м’якоті кавуна і розімніть його у склянці води. У гарного здорового кавуна м’якуш додасть лише помутніння воді. А ось напхана хімією м’якоть кавуна надасть їй рожевого або червоного кольору. Такий кавун також не варто вживати.
На що звернути увагу під час вибору кавуна
Насамперед, кавун не повинен мати жодних пошкоджень. Тепер дивимося на шкірку – вона має бути трохи глянсовою, це одна з ознак зрілості ягоди. Далі дивимося на плодоніжку – вона має бути сухою, а не свіжою та зеленою. Але часто продавці відривають її, щоб приховати справжню зрілість кавуна. Подивившись на світлу пляму, звертаємо увагу на її колір.
У темних сортів кавуна воно має жовто-жовтогарячий колір, у смугастих – жовтий. Саме жовтий, а не білястий чи біло-салатовий. Тепер постукаємо кавуном – він повинен видавати звук середньої глухоти. Дзвінкий кавун також не порадує вас, як і кавун із тупим глухим звуком. Тому не беріть кавун, який буквально дзвенить, це найпоширеніша помилка.
Є ще прийом, але його важко використовувати на ринку. Але в домашніх умовах, якщо з двох кавунів необхідно вибрати той, який краще, налийте у ванну води і опустіть туди кавуни. Той, який буде плавучим і менш зануриться у воду, буде найбільш спілий і смачний.